The Third Asia-Europe-Pacific
School of High-Energy Physics

Beijing, China | 12 - 25 October 2016

Home

Scientific Programme

Timetable

Practical Information: accommodation, travel arrangements

How to Apply:
conditions for participation and application procedure


Enquiries and Correspondence

AEPSHEP 2016 poster

Committees

Sponsors

Previous Schools

AEPSHEP home

 

Committees

The Schools are organised with the involvement of two standing committees, an International Advisory Committee (IAC) whose responsibilities include defining the general framework and scope of the Schools, and selecting the host country for each School in the series, and an International Organising Committee (IOC) whose responsibilities include the definition of the scientific programme and the selection of the students for each School. In addition, there is an ad hoc Local Organising Committee (LOC) established for the practical organisation of each School in the series.

International Advisory Committee
Ursula Bassler (IN2P3 - CNRS)
Alexander Bondar (BINP)
Rohini Godbole (IISc)
Hafeez Hoorani (NCP)
Tomio Kobayashi (KEK, Chair)
Joachim Mnich (DESY)
Martin Sevior (Melbourne)
Xiaoyan Shen (IHEP)
DongChul Son (KNU)
Henry Tsz-king Wong (Academia Sinica)
RĂ¼diger Voss (CERN)

International Organizing Committee
Ashfaq Ahmad (NCP)
Elisabetta Barberio (Melbourne)
Marc Besancon (CEA/Irfu)
Subhasis Chattopadhyay (VECC)
Nick Ellis (CERN, Chair)
Kazunori Hanagaki (KEK)
Yee Hsiung (National Taiwan University)
Kiyotomo Kawagoe (Kyushu)
Pyungwon Ko (KIAS)
Martijn Mulders (CERN)
Sreerup Raychaudhuri (TIFR)
Lydia Roos (IN2P3/LPNHE)
Thomas Schoerner-Sadenius (DESY)
Boris Shwartz (BINP)
Changzheng Yuan (IHEP)
Shilin Zhu (PKU)

Local Organising Committee
Changzheng Yuan (IHEP, Co-chair)
Xiaoyan Shen (IHEP)
YeliuMo (IHEP)
Shanjun Ren (IHEP)
Lijun Guo (IHEP)
Nan Song (IHEP)
Yangheng Zheng (UCAS, Co-chair)
Congfeng Qiao (UCAS)
Xiaorui Lyu (UCAS)
Jiangxi Lan (UCAS)
Shilin Zhu (PKU)

Last update 15-Apr-2016 | Webmaster